Švediškasis Valstybės Modelis
Trumpai tariant, Švedija – gražios gamtos apsupta, globaliai atvira, ekonomiškai stipri, politiškai neutrali, socialiai teisinga valstybė.
Nepaisant rizikos daugiau išleisti nei uždirbti, lietuviai vis mieliau renkasi šią skandinavišką šalį dėl galimybės plačiai naudotis socialine gerove.
Stokholmas – Švedijos sostinė yra pats didžiausias Švedijos miestas. |
Lyginant su kitomis populiariomis valstybėmis, į kurias linkę emigruoti lietuviai, Švedijoje gana aktuali būsto nuomos problema. Didžiuosiuose miestuose (Stocholmas, Getenburgas) ir netoli jų itin sunku rasti būstą, ypač turint šeimą.
O ir švedai nelinkę išnuomoti būsto bet kam, jiems reikia įrodymų, kad potencialus nuomininkas yra dirbantis, sąžiningas, doras pilietis. Tad čia praverstų rekomendacijos iš darbdavio ar buvusių nuomotojų.
Malmo – trečias miestas pagal dydį šioje šalyje. |
Į kainą įeina elektra, dujos, vanduo. Maisto kainos panašios kaip ir Lietuvoje, tik alkoholis ir mėsa daug brangesni.
Darbas Švedijoje
Legaliam ir gerai apmokamam darbui Švedijoje būtina išmokti šią kalbą, kuri yra pakankamai sudėtinga.
Švedų kalbos kursai yra nemokami, jei asmuo turi leidimą gyventi ir dirbti šioje šalyje.
Anglų kalba taip pat gali praversti gyvenat Švedijoje. Valstybinė įdarbinimo tarnyba (www.arbetsformedlingen.se) atlieka darbo biržos funkcijas.
Egzistuoja keli tipai darbuotojų:
Pirmas Tipas
Tie, kurie atvyksta padirbėti į Švediją sezono metu (3 – 4 mėnesiams), dažniausiai įdarbina įmonė esanti Lietuvoje. Atlyginimas minimalus, ilgos darbo valandos.
Garantijos dėl užmokesčio, sveikatos draudimo – minimalios. Darbas šiltnamiuose, statybose, medelių sodinimas. Tokiu atveju, nereikalingas Darbo ir Gyvenimo Leidimas šioje šalyje. Nebūtina suprasti ir angliškai ar švediškai, kompanijos tarpininkas iš Lietuvos visada bus šalia.
Tas pats tarpininkas padės ir būstą susirasti (apgyvendins ir atskaičiuos iš altyginimo pragyvenimo išlaidas) bei padės nepaklysti nepažįstamoje šalyje. Tokio tipo darbai labiau primena nelegalų darbą, vengiama mokėti mokesčius.
Verta pridurti, kad bet kokio tipo darbas šioje valstybėje visada bus įvertintas, jei žmogus dirbs atsakingai ir savarankiškai. Švedai iš prigimties būdami malonūs bei tolerantiški, nemėgsta darbuotojų, kuriems kaskart viską reikia parodyti pirštu, aiškinti daug kartų.
Emigrantams dažniausiai už nekvalifikuotą darbą mokamas minimalus valandinis atlyginimas, nors Švedijoje nėra apibrėžta minimalaus atlyginimo sąvoka, galima tikėtis uždirbti nuo 55 Švedijos kronų už valandą (darbas ūkyje, fermoje).
Dirbant statybose valandinis įkainis siekia 100 Švedijos kronų (1 krona- 0,4065 LTL), atskaičius mokesčius (apie 25-30 procentų nuo atlgynimo). Palyginimui švedas, dirbantys panašų darbą už valandą gali gauti iki 250 Švedijos kronų.
Antras Tipas
Darbo paieška savarankiškai, atvykus į šalį. Nemokant švedų kalbos, tačiau gerai kalbant angliškai, galima bandyti ieškotis darbo kavinėse ar viešbučiuose.
Pastarasis variantas yra daug patrauklesnis. Galima daugiau uždirbti ir tikėtis įgyti geresnę profesinę kvalifikaciją. Kalbant apie legalų darbą, Švedijoje įprasta mokėti pagal valandinius tarifus.
Pavyzdžiui, dirbant ryte, gausite mažiau, popietinio, naktinio ar savaitgalinio darbo įkainiai didesni. Palyginimui: popietinio darbo valandinis tarifas statybose: 105,30 Švedijos kronų (SEK), savaitgalinis: 148,35 (SEK).
Legalus darbas garantuoja socialinę gerovę. Legaliai ir pastoviai dirbančiam asmeniui Švedijos valdžia yra paruošusi dosnų krepšelį pašalpų. Visų pirma, jei dirbama legaliai, garantuojamos 5 savaitės apmokamų atostogų, ligos pašalpa, kuri siekia iki 80 procentų mokamo altyginimo dydžio.
Mokama už 13 ligos dienų iš darbdavio kišenės , jei darbuotojas dirbo bent mėnesį.
Lengva dirbti ir kurti šeimą. Švedijos valdžia apmoka iki 480 darbo dienų motinystės ar tėvystės atostogų, gimus kūdikiui. Partneriai gali nuspręsti patys, kuris dirbs, o kuris atostogaus ir prižiūrės kūdikį.
Atostogas reikia išnaudoti iki vaikui sukaks 8 metai. Vienas mėnuo atostogų turi būti išnaudotas tėvo, jei ne, už šį laikotarpį nebus apmokama. Taip pat vaikui iki 16 metų mokama pašalpa. Visiems vaikams vienodo dydžio.
Išvada akivaizdi: šeima puikiai gali gyventi ir vienam asmeniui dirbant, o kitam auginat kūdikį.
Į pensiją galima išeiti nuo 55 metų, priklausomai nuo profesijos ir darbo stažo. Dažniausiai pensijinis amžius prasideda nuo 61 metų, nors leidžia dirbti iki 67 metų.
Pensijos dydis priklauso nuo pasirinkto pensijos fondo, panašiai kaip ir Lietuvoje. Lanksčiai ir dosniai Švedijos sistemai priklauso vadinama “arbetslöshetskassa a-kassa” – bedarbio rėmimo programa.
Rekomenduojama mokėti į šį fondą įmokas kas mėnesį. Tai tarsi draudimas, piniginė parama, netekus darbo.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą