Įsidarbinimo Galimybės Anglijoje. Ar Verta Emigruoti i UK


Populiariausia Valstybė Emigruoti 


Sunku nustatyti tikslų skaičių, tačiau remiantis Lietuvos statistikos departamento duomenimis (2011), lietuviai rinkosi Jungtinę Karalystę kaip neatrastą lobių salą.

Emigracijos mastu tai populiariausia valstybė, kurioje tautiečiai nusprendžia išbandyti naujas, kokybiškesnes ekonomines, socialines galimybes.

Prieštarauti nedrįstų niekas. Dėl įvairialypės kultūros, tradicijų bei religijų antplūdžių, susiklosčiusių per šimtmečius, Didžiosios Britanijos valdžia neturėjo pasirinkimo: teko lanksčiai priderinti politikos sistemą, kuri atitiktų visų poreikius, nežemintų asmens dėl rasės ar religijos.

Laisvė gyventi, rinktis ir turėti. Štai tokia iš pirmo žvilgsnio populiariausia ir geidžiamiausia valstybė lietuvių tarpe.

Kelionė 


Kauno Oro Uostas
Kauno Oro Uostas Karmėlavoje
Trečiadieniai ir sekmadieniai būna sausakimši Kauno Karmėlavos oro uoste.

Ryanair lėktuvai parskrenda ir išskrenda pilni. Kryptys: Londonas, Birminghemas, Liverpulis.

Juk vis dėlto, tai kone pigiausias ir paprasčiausias būdas pasiekti Jungtinę Karalystę ar grįžti iš jos, jei bilietas buvo pirktas prieš kelis mėnesius. Be to, lietuviai vienas kitam pataria, jog geriausia pigių lėktuvų bilietų Ryanair tinklapyje ieškoti naktį, taip lengviau rasti bilietą be papildomų mokesčių.

Jei nepasirūpinate bilieto pirkimu bent prieš mėnesį iki kelionės, pasiruoškite sumokėti brangiau arba, jei išvykimas skubus, teks rinktis kur kas ilgesnę kelionę mikroautobusu (kelionė trunka iki pusantros paros, lėktuvu – 2 h. 45 min.).

Tai populiarus verslas lietuvių tarpe, labai lengva rasti ir užsisakyti vietą mikroautobuse. Kainos svyruoja nuo 50 iki 100 svarų, priklausomai iš/į kurią Didžiosios Britanijos vietą pageidaujama vykti. Vienintelis tokios kelionės privalumas – nuo durų iki durų bei retai ribojamas vežamų daiktų kiekis.

Atvykimas 


Jau įprasta, kad atvykstančių į Jungtinę Karalystę laukia artimieji, draugai ar pažįstami. Pradžiai gyvenamoji vieta garantuota, o ir šiaip naujasis emigrantas jaučiasi saugesnis, užtikrintesnis, jog jo pirmieji žingsniai lobių saloje pasieks tikslą – susirasti darbą ir įgyvendinti svajones.

Išsisklaidė mitas, jog lietuviai, atvykę laimės ieškoti svetur, turėdavo grumtis su aplinka, su pačiu savimi tam, kad įsitvirtintų negyvenamoje saloje. Dabar čia mūsų daug, todėl atvykęs nebesijaučia izoliuotas, atplėštas, vienišas.

Gyvenamoji Vieta 


Miegamasis
Gyvenamas plotas nėra brangus, o ir jo paieška neužtrunka ilgai.

Lietuvių gyvenamuosiuose rajonuose paprasta rasti lenkišką, lietuvišką parduotuves ir jose gauti reikiamos informacijos, nemokant anglų kalbos, kur, kas ir kaip gali išnuomoti būstą.

Verta pridurti, kad dėl šių parduotuvių prekių asortimento tikrai nereikia prikrauti lagamino dešromis ar kumpeliais. Už panašią kainą kaip ir Lietuvoje čia pat galima įsigyti įvairių produktų.

Be to, ieškant būsto ar šiaip naudingos informacijos, patartina prisijungti ir pakviesti draugauti Facebook’e tokius narius kaip Birminghemo ar Wolverhamptono lietuviai (dauguma vietovių, kuriose gyvena lietuviai, turi Facebook’o paskyras).

Tai tarsi mažytės lietuvių bendruomenės, vienas kitam pataria, klausia, perka, parduoda, nuomoja ar ieško, kas išnuomoja.

Taip pat kasdieniškai svarbus tapo lietuvių bendruomenės laikraštis „Tiesa“/ tiesa.com. Čia apstu naudingos informacijos, darbo, nuomos skelbimų.

Atvykę lietuviai dažniausiai renkasi pigiausią variantą – kambario nuomą pas kitus. Tai reiškia, kad asmuo gyvens dideliame name (4 – 5 miegamieji), dalinsis vonia, virtuve ir visais prietaisais su kitais bei nemokės mokesčių už vandenį ar elektrą.

Teks prisiderinti prie kaimynų, jų rutinos ir sąlygų. Tokios  nuomos kaina svyruoja nuo 40 iki 80 (Londone gali siekti iki 120) svarų per savaitę, priklausomai nuo kambario dydžio, rajono, susisiekimo.

Svarbiausias Dokumentas Didžiojoje Britanijoje – Nacionalinio Draudimo Numeris ir Banko Sąskaita

Kiekvienas darbdavys reikalauja Nacionalinio draudimo numerio (National Insurance Number/NIC). Jis reikalingas ne tik legaliam darbui, bet ir socialinei gerovei užtikrinti, jei ateityje kreipsitės dėl pašalpų bei norėdami studijuoti. Pradžioje galima pradėti dirbti ir be šio numerio, darbdaviui sutikus.

Darbo Birža Anglijoje
Dėl minėto numerio gavimo reikia kreiptis į artimiausią pagal gyvenamąją vietą „Job centre“ (Lietuviškos darbo biržos atitikmuo).

Jei manote, kad iškils sunkumų bendraujant angliškai, kvieskite į pagalbą draugą.

Šiame centre, patvirtinus jūsų tapatybę, (todėl reikia turėti asmens dokumentą ir jei jau esate sutarę su darbdaviu dėl darbo, pažymą iš jo, kad jūs jau esate įdarbintas ir darbdavys sutinka laukti nacionalinio draudimo numerio), centro darbuotojas susisieks su kitu skyriumi ir užregistruos jus pokalbiui „Evidence of Indentity“ (tapatybės patvirtinimas) per artimiausias dvi savaites.

Dažniausiai, jei numerio siekiantis asmuo nepageidauja vertėjo, pokalbis – interviu vyksta tik tarp centro darbuotojo ir asmens.

Pokalbio metu būtina turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumento originalą, vaikų gimimo liudijimus, jei vaikų turima, santuokos ar skyrybų liudijimus, jei jų turima. Interviu metu klausiama, kada, kokiu tikslu atvykta į Didžiąją Britaniją, klausimai apie šeimos sudėtį ir panašiai.

Daugelis išsigąsta šio pokalbio, tačiau nereikėtų. Neteko girdėti nei vieno atvejo, kad negautų šio draudimo numerio.

Po interviu teks laukti apie 12 savaičių, kol paštu į namus jus pasieks plastikinė kortelė su skaičių kombinacija, reiškiančią jūsų numerį, kurį privalu bus pateikti darbdaviui bei visais kitais atvejais, kreipiantis dėl bedarbio, vaikų pašalpų. Pašalpų (Benefits) sistema Didžiojoje Britanijoje labai lanksti.

Banko sąskaitos atsidarymas Didžioje Britanijoje pakankamai sudėtingas procesas. Anglijos bankai nelinkę šio proceso palengvinti dėl ypatingai didelio sukčiavimo, pinigų plovimo ir patiriamų nuostolių.

Todėl norėdami atsidaryti sąskaitą, turėsite pateikti šūsnį informacijos apie gyvenamąją vietą ir jos patvirtinimą, darbovietę, gaunamas pajamas, turimus įsiskolinimus ar įsipareigojimus bankams.

Jei viskas gerai, visų pirma bus pasiūlyta atsidaryti taip vadinamąją cach card (grynųjų kortelė), kuri tinka tik pinigų pervedimui iš darbdavio ir pinigų nusiėmimui iš bankomato.

Po kelių mėnesių, galima bandyti kreiptis dėl debit card (mokėjimo kortelė), kuri tampa garantu, norint pasiimti paskolą, pirkti internetu ar pasiimti prekę išsimokėtinai.

Jei nepavyksta atsidaryti banko sąskaitos, neverta išgyventi. Didžioje Britanijoje priimtina, kad asmens nurodymu jo atlyginimas būtų pervestas į kito asmens sąskaitą arba atlyginimas būtų mokamas čekiais (Cheque). Čekį galima išsigryninti specialiose parduotuvėse, kurios ima mokestį nuo išgryninamos sumos.

Darbo Paieška 


Ieskau Darbo
Darbo paieška prasideda patariant ir padedant asmenims, kuriuos atvykęs pažįsta dar iš Lietuvos.

Čia paprastai gyvenantis Anglijoje nukreips naujoką viena ar kita kryptimi.

Dažniausiai kiekvieno atvykusiojo kelias prasideda įdarbinimo agentūrose (Recruitment Agency) kaip laikino darbuotojo (Temporary Employee).

Darbo agentūrų yra labai daug ir jos siūlo nekvalifikuotą darbą fabrikuose. Tai dažniausiai nereikalaujantis patirties darbas, anglų kalba gali būti minimali. Atlyginimas valandinis,dažniausiai mokamas kartą per savaitę, darbo grafikas įvairus.

Sezono metu (Balandis – Spalis) žmonės renkasi sezoninį darbą: skina braškes, salotas, renka grybus šiltnamiuose. Darbo privalumas – neribojamas valandų skaičius, dažniausiai mokama už padarytą darbą, surinktą produkcijos kiekį.

Galima užsiimti ir individualia veikla (Self – Employed): automobilių plovimas, kirpėjos, vertėjos paslaugos, taksi vairuotojas. Dėl individualios veiklos leidimo išdavimo reikia kreiptis į minėtą darbo biržą.

Ne taip kaip Lietuvoje, leidimų išdavimas yra greitas ir paprastas procesas, nereikalaujantis daug piniginių išlaidų ar kantrybės.

Vizitas darbo biržoje (Job Centre) taip pat gali praversti ieškant darbo. Siūlomas kvalifikacijos kėlimas, įvairūs kursai, po tam tikro laiko gali būti pradėta mokėti bedarbio pašalpa (Job Seekers Allowance), suteikiama nuolaida apmokėti būsto nuomą.

Darbo biržos darbuotojai padeda parašyti CV, iš darbo biržos galima nemokamai skambinti potencialiam darbdaviui. Nereikia išsigąsti jei silpnai kalbate angliškai, visada į darbo birža galima kreiptis su vertėju.

Taip pat pravartu naudotis ir internetiniais darbo paieškos portalais: keletas iš jų: www.totaljobs.com, www.gumtree.co.uk, www.indeed.co.uk.

Truputėlis pastangų, ir darbą Didžioje Britanijoje gali rasti kiekvienas. Sudėtingesnė situacija su kvalifikuotu, išsilavinimo reikalaujančiu darbu. Retai lietuviškas diplomas tinka Anglijos darbo rinkai, reikalingas papildomas mokymasis ir beveik ideali anglų kalba.

Pasvarstymui 


Vidutinis atlyginimas šiuo metu Anglijoje siekia 200-250 svarų per savaitę. Susimokėjus už būstą, transporto išlaidas (50-70 svarų, Londone – brangiau), maistui skiriant iki 20 svarų (pavyzdžiui, pigiausi makaronai prekybos centre kainuoja 30 pensų, pomidorų padažas – 26 pensai, 5 kilogramai bulvių – 2 svarai, žalia višta iki 3 svarų), tikrai galima susitaupyti ir atsidėti pinigų geresniam rytojui.

Tik bėda, kad lietuviai dažniausiai dirba nekvalifikuotą darbą  ir paprastai neturi pastovumo bei garantijų. Vieną dieną dirbi, kitą ne. Ką uždirbai, gali tekti išleisti belaukiant, kada vėl agentūra pasiūlys darbo. Taip belaukiant ir neberandama kelio atgal į tėvynę, vis laukiama daugiau darbo dienų ir pinigų…

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą

Interneto puslapio peržiūrų skaičius