Legalus Darbas Anglijoje – Įdarbinimo Agentūros Didžiojoje Britanijoje

LondonasNa, kurgi D. Britanijoje ieškoti legalaus pajamų šaltinio, jei nėra įtakingų pažįstamų, jau seniai dirbančių viešbutyje ar fabrike, jei nėra tų, kurie jus galėtų užtarti prieš darbdavį?

Daugelis atvykusiųjų sutiks, kad pirmasis žingsnis turėtų būti ilgos, kantrybės reikalaujančios kelionės po įdarbinimo agentūras (recruitment agencies), kurios Didžiojoje Britanijoje yra itin populiarios.

Paskutiniais duomenimis, tokių agentūrų priskaičiuojama virš 16 tūkstančių. Pamirškite lietuviškas įdarbinimo agentūras, kurios siūlo darbą užsienyje už papildomą mokestį.

Anglijoje tokie mokesčiai neegzistuoja, nes teisiškai reglamentuota, kad įdarbinimo agentūrai už samdomą laikiną darbuotoją sumoka pats darbdavys.

Tad paklaidžiokime kartu po įdarbinimo agentūras, pasiaiškinkime, kaip pasirinkti, kaip neapsirikti? Vertėtų atminti, kad ne tik agentūra renkasi darbuotoją, bet ir jūs renkatės agentūrą, kuri labiausiai atitiktų jūsų poreikius, darbines galimybes ir įgūdžius.

Įtikinkite save, kad atstovavimas įdarbinimo agentūrai tik į naudą jums ir jūsų darbinei karjerai- įgūdžiams, bendravimui, kalbos tobulinimui.

Pasirinkimo Galimybės 


Įdarbinimo agentūros dažniausiai mums, žmonėms iš Rytų Europos, siūlo nekvalifikuotą, patirties nereikalaujantį darbą. Atlygis – minimalus (6,08 svarų už valandą) arba truputį didesnis už minimalų.

Ar vertėtų dėl to pykti ir jaustis menkesniu? Ne, nes tai mūsų pasirinkimas: turint kvalifikaciją, bet dirbant nekvalifikuotą darbą. Kad ir mokant anglų kalbą- vis tas pats nekvalifikuotas darbas.

Retą anglą sutiksi dirbantį įdarbinimo agentūrai už žemiausią atlygį. Bet mes kitokie: žemiausias atlygis, tačiau daug aukštesnis potencialas pragyventi ir dar susitaupyti.

Žadami viršvalandžiai- tik dirbti ir tik užsidirbti bei taip planuoti grįžimą į tėviškę ar kartais pasvajoti gauti tiesioginį darbą per kompaniją ir galų gale turėti socialines garantijas, pastovų darbą. Tai sąlygos, kurios leistų pasilikti gyventi Didžiojoje Britanijoje.

Teigiama, kad pagal naują sistemą, įsigalėjusią 2011 metų spalio mėnesį, laikinas agentūros darbuotojas, atidirbęs 3 mėnesius be pertraukos, turi gauti tokias pat darbo sąlygas kaip ir tiesiogiai kompanijai dirbantysis (atlygis, atostogos, darbo krūvis).

Bet toli gražu tik nedaugelis įdarbinimo agentūrų laikosi šio modelio. Jos linkusios po 3 mėnesių atleisti laikiną darbuotoją arba, manipuliuodami susidariusia situacija darbo vietoje (mažai užsakymų), trukdo laikinam darbuotojui be pertraukos išdirbti 3 mėnesius.

Bet Apie Viską Iš Pradžių


darbo paieska
Dažna įdarbinimo agentūra visada turi darbo pasiūlymų įvairiose srityse, daugiausiai- pramonės ir paslaugų sferose.

Tad belieka pasirinkti agentūrą arčiausiai jūsų gyvenamosios vietos, tuo pačiu tikėtina, kad darbas nebus per toli nuo namų.

Bet ir atstumo iki darbo nereiktų išsigąsti. Daugelis agentūrų teikia transporto paslaugas (į/iš darbo) už papildomą mokestį, kuris bus nuskaičiuotas iš jūsų atlyginimo.

Ieškant įdarbinimo agentūros, pravartu teirautis draugų, pažįstamų apie jų jau išmėgintas agentūras. Mažesnė rizika pakliūti į vergiškus spąstus, dirbti neribojamą valandų kiekį ir už tai negauti atlygio.

Vis dar pasitaiko minėtų atvejų, tad besiruošiant dirbti agentūrai, visada reikia pasidomėti pačia agentūra, aplankyti jos internetinį puslapį, patikrinti, ar agentūra priklauso įdarbinimo ir darbo konfederacijai (recruitment and employment confederation). Priklausymas šiai konfederacijai garantuoja agentūros patikimumą ir gina jūsų, kaip darbuotojo, teises.

Įdarbinimo Agentūra Surasta. Kas Toliau?


Radus tinkamą agentūrą, galima paskambinti ten ir susitarti dėl atvykimo arba, nuėjus tiesiai į agentūros būstinę, kreiptis į darbuotoją bei prašyti, kad jis duotų jums užpildyti darbo prašymo formą (application form). Visose agentūrose klausimynas yra panašaus pobūdžio.

Šioje formoje prašoma tokių duomenų:
  • Asmeninė informacija (vardas, pavardė, gimimo data, telefono numeris gyvenamoji vieta (dažnai prašoma nurodyti, kur gyvenote 3 pastaruosius metus). Dėl antirasistinės ir antidiskriminacinės programų įgyvendinimo atsirado dar viena skiltis- nurodyti savo religines pažiūras bei etninę grupę, nors tai nebūtina. Visa tai tam, kad būtų užtikrinta socialinė lygybė tarp dirbančiųjų.
  • Visada klausiama, ar turite teisę dirbti Anglijoje ir ar nesate teistas. Šiais atvejais atsakymas visada turi būti taip, turiu ir ne, nesu.
  • Kokio darbo ieškote (reikia nurodyti dėl kokios darbo pozicijos kreipiatės, kiek valandų galite dirbti, kada galite pradėti dirbti). Patarimas: geriausia būtų nurodyti, kad dirbti galite iš karto ir tiek valandų, kiek reikalauja darbdavys, jei tikrai greitai norite gauti darbą.
  • Įgytas išsilavinimas bei kvalifikacija (nepalikite skilties tuščios, drąsiai įrašykite Lietuvoje įgytą išsilavinimą ar kvalifikaciją).
  • Darbo patirtis (tinka patirtis įgyta Lietuvoje). Nurodykite kur, kada dirbote, kodėl išėjote iš šio darbo. Kokios buvo užimamos pareigos ir atsakomybė. Nurodykite asmenines savybes (lengvai prisitaikantis, lankstus, komunikabilus), dėl kurių buvote tinkamas šiam darbui.
  • Įgūdžiai. Svarbu nurodyti kalbų mokėjimą, kompiuterinio raštingumo lygį, jei turite vairavimo teises.
  • Sveikata. Prašoma nurodyti, ar galite dirbti įvairiomis sąlygomis (šalta aplinka, naktinis darbas), ar esate alergiškas kai kuriems produktams.
  • Labai svarbi skiltis yra rekomendacijos (references). Galite nurodyti darbdavių, kuriems prieš tai dirbote, kontaktus. Jie gali būti net ir iš Lietuvos. Tačiau atminkite, jie turi gerai kalbėti angliškai. Nepatvirtintais duomenimis teigiama, kad įdarbinimo agentūros kruopščiai tikrina rekomendacijas, tad jei neturite asmenų, kurie  garantuotų gerą žodį apie jus, geriau šios skilties nepildyti.

Anglų Kalba ir Rytų Europos Darbuotojo Etiketė


Taip, norint įsidarbinti šiose agentūrose, anglų kalba, bent jau minimali, tiesiog būtina. Juk matote, į kokį klausimyną teks atsakyti. Bet jei nepasitikite savo anglų kalbos žiniomis, visada šalia pravers draugas. O ir įdarbinimo agentūros darbuotojai neprieštarauja dėl pagalbos iš šalies.

Ne pirmas ir nepaskutinis lietuvis, lenkas ar latvis kreipiasi dėl darbo fabrike ir greičiausiai jį gaus,  turėdamas ir mažiau nei minimalias anglų kalbos žinias, tačiau pasiruošęs dirbti viršvalandžius, ne per geriausiomis sąlygomis, greitai ir kokybiškai. Tokia yra mūsų Rytų Europos etiketė angliškose įdarbinimo agentūrose.

Sutarties Pasirašymas ir Interviu


darbo interviu
Po darbo prašymo formos užpildymo dar laukia šūsnis dokumentų. Nors dar  nedirbate ir neaišku, kada pradėsite dirbti, tačiau teks pasirašyti darbo sutartį tarp jūsų ir įdarbinimo agentūros (assignment between temporary worker and agency).

Pasirašydamas sutinkate su agentūros sąlygomis ir terminais, kiek valandų siūloma dirbti per savaitę, kaip ir kiek jums bus mokama, ar bus mokama už atostogas, kaip elgtis ligos atveju, už ką atsakinga agentūra (pavyzdžiui, už nuvežimą į/iš darbo), už ką atsakingas darbuotojas (pavyzdžiui, įsigyti reikiamus drabužius darbui).

Tokiose sutartyse retai būna paslėptų minčių, todėl nederėtų nerimauti jas pasirašant.

Visada yra papildomas dokumentas „Sveikata ir saugumas“ (health and safety). Perskaitykite atidžiai, ten nurodoma, kaip elgtis darbo metu, kas leidžiama, o kas ne.

Anksčiau to nebuvo, bet pastaruoju metu kai kurios agentūros organizuoja interviu dėl potencialios darbo vietos. Paprasta ir aišku: kodėl norite šio darbo, kodėl būtent jus turėtume įdarbinti, jūsų asmeninės savybės ir panašiai. Truputėlis pasirengimo, darbas su žodynu ir interviu įveikiamas.

Darbo Subtilybės


Įsivaizduokime, agentūra jums rado laisvą darbo vietą. Kas toliau? Dažniausiai prieš pradedant dirbti, vyksta naujų darbuotojų apmokymas (induction) darbo vietoje. Už tą dieną darbuotojui mokamas atlygimas. Apmokymo metu supažindinama su grafiku, kokios taisyklės galioja darbo aplinkoje, kada yra pertraukos ir panašiai.

Toliau apmokytam darbuotojui kasdien reikia laukti skambučio ar žinutės iš įdarbinimo agentūros. Taip pranešama, kada darbuotojui reikia keliauti į darbą. Viskas gerai, jei sekmadienio vakare gaunama žinutė su nurodymu, kad esate kviečiamas į darbą pirmadienį į rytinę pamainą.

Yra laiko pasiruošti darbui. Tačiau dažnai pasitaiko, kad jums saldžiai bemiegant, 6 valandą ryte agentūra skambina ir kviečia kuo skubiau atvykti į darbą, nes trūksta žmonių.

Jūs, žinoma, kaip geras darbuotojas, kuo greičiau turėtumėte įvykdyti prašymą. Jei ne, keli kartai su neigiamu atsakymu, ir jūs galite prarasti ir taip laikiną poziciją agentūroje.

Neretas laikinas darbuotojas svarsto, kaip čia gavus daugiau darbo dienų (dirbamų dienų vidurkis per savaitę- maždaug 3), greičiau dirbti, pakuoti, skinti, kirsti? Štai čia ir prasideda kova už būvį.

Visur galioja savos taisyklės ir beveik kiekvienoje darbo vietoje (fabrikuose), į kurią yra siunčiamas agentūros darbuotojas, galima sutikti aukščiau sėdintį brolį iš Rytų Europos. Nepatiksi jam – darbo gausi rečiau, kad ir  gerai dirbsi. Patiksi – vienu skambučiu į agentūrą jis gali garantuoti daugiau darbo valandų.

statybosTad patartina naujoje darbo vietoje būti draugiškam, nesivelti į konfliktus ir atlikti savo pareigas. Galbūt jus kažkas ir pastebės.

Perėjimas dirbti iš agentūros tiesiogiai kompanijai (permanent job) panašus už kovą be taisyklių.

Retai būna, kad darbų prižiūrėtojas ar kitas atsakingas asmuo pasirūpins tik gerų darbuotojų patekimu į išrinktųjų būrį.

Darbas tiesiogiai kompanijai reiškia pastovumą, kiekvieną dieną darbe, garantuotas metines atostogas, ligos pašalpą, tikėtina didesnė nei minimali alga.

Paini ta kelionė per įdarbinimo agentūras, visada kelianti begales abejonių ir klausimų. Vienas iš jų: kas lietuviui svarbiau: dirbti ir užsidirbti ar svajoti apie kovą be taisyklių?

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą

Interneto puslapio peržiūrų skaičius